Exkurzia - Poklady Krakova a okolia

25.06.2019 14:55
Zo školy

Autor : Viera Helbichová, ZŠ Bernolákova 16, Košice

Späť na články autora

Naša 3-dňová exkurzia so žiakmi 8. a 9. ročníka sa začala vo štvrtok 6.6.2019. Už o 6,30 hod. ráno z Košíc odchádzal náš autobus s 39 žiakmi a 3 pedagógmi /pani učiteľkami Nosaľovou, Onderovou a Frankovskou/ do severne susediacej krajiny – Poľska.


Hlavným cieľom exkurzie bola prehliadka koncentračného tábora v Osvienčime a neďalekého vyhladzovacieho tábora v Brezinke, návšteva kráľovského mesta Krakov a soľnej bane vo Vieličke.

Po dlhých šiestich hodinách cesty nás čakal veľký kus smutnej histórie. Známe mesto Osvienčim s koncentračnými tábormi Auschwitz I. a II. – múzeum ľudského zla. Našu únavu zmrazil nápis na vstupnej železnej bráne „ARBEIT MACHT FREI “/Práca oslobodzuje/.Tu sme vstúpili do čias 2.svetovej vojny, kde sme pocítili nemilosrdné myšlienky antisemitizmu a zverstvá nacistov páchané na Židoch, Rómoch a sovietskych zajatcoch. Miesto, kde sa odohrávalo skutočné ľudské utrpenie.

Po opustení tábora, keď sme v diaľke videli už len drôtené oplotenie, presunuli sme sa do hotela ešte stále s myšlienkami v Osvienčime...

Na 2. deň hneď po raňajkách sme s plnými batohmi a novým elánom nasadli do autobusu a presunuli sa do niekdajšieho hlavného mesta Poľska – Krakova. Ako prvé sa nám naskytol pohľad na pokojný tok rieky Visly, pri ktorej nás už čakala naša sprievodkyňa. Previedla nás starobylými uličkami tohto kráľovského mesta, veľkolepými námestiami, ktoré boli plné historických budov, majestátnych kostolov, domov. Prezreli sme si židovskú štvrť Kazimierz, ktorú tvoria krátke ulice s nízkymi domami, na ktorých sa nachádzajú tabuľky s menami židovských obchodníkov. Miesto preslávil aj film Schindlerov zoznam. Videli sme najstarší židovský cintorín i krakovskú Starú synagógu. Zaujalo nás Hlavné námestie (Rynok Glowny) – jedno z najväčších stredovekých námestí v strednej Európe s unikátnymi gotickými, renesančnými a barokovými budovami, dominantným Mariánskym kostolom (symbol poľskej architektúry), stredovekou tržnicou /Sukiennica/ i známou Jagelonskou univerzitou. Po prehliadke sme mali rozchod v centre mesta, ktorý sme využili na obed alebo nákup krásnych suvenírov. Doteraz nemôžeme zabudnúť na úžasnú atmosféru mesta a nezabudnuteľnú vôňu „praclíkov“, ktorú bolo cítiť na každom kroku.

                                


Poobede sme navštívili najväčšiu soľnú baňu v Európe s ťažbou soli už od 12. storočia vo Vieličke, ktorá sa nachádza asi 15 km od Krakova. Prehliadka trvala približne 2,5 hodiny. Začínala zostupom po 380 drevených schodoch. Sprístupnená turistická trasa meria okolo 3 km. Počas nej sme sa zoznámili s tradíciami baníckeho remesla. V soľnom masíve sú vysekané soľné jazerá, unikátne kaplnky, sály a komory, ktoré sú zdobené freskami, sochami a historickými postavami vytvorenými zo soli. Cestou sme videli techniku, pomocou ktorej sa v bani ťažila soľ, postavy baníkov pri práci, konštrukcie z dreva, soľné kaplnky, sochy zo soli i „krištáľové lustre“ zo soli. Vypočuli sme si príbeh o objavení bane a zázračnom prsteni.

Na tretí a zároveň posledný deň našej exkurzie sme mali naplánovanú prehliadku Wawelského návršia s honosnou Wawelskou katedrálou a jej štíhlou vežou s obrím zvonom Žigmund, ale aj nádherných kráľovských komnát. Wawel – sídlo kráľov a princezien... História tohto miesta siaha až do roku 1320, keď tu začali korunovať poľských kráľov. Legenda hovorí, že za hradbami Wawelu kedysi žil drak. Možno aj preto tu na každom rohu predávajú plyšové dráčiky. Dnes je Wawelská katedrála miestom odpočinku mnohých významných osobností – kráľov, spisovateľov, básnikov, kňazov aj politikov. Korunovačné klenoty, obrazy poľských maliarov i majstrov flámskeho umenia, gobelíny a tapisérie visiace na stenách komnát Wawelského zámku nesú v sebe kus histórie poľských dejín.




Po toľkých jedinečných zážitkoch sme sa 8.6. 2019 vybrali späť na Slovensko.

Po príchode domov sme každému rozprávali, že Krakov je naozaj taký krásny, ako sa o ňom už mnoho rokov hovorí.

Pripravili: Viktória Sláviková /žiačka IX.A/ s pani učiteľkou Ivetou Onderovou