Jazykové okienko

07.11.2019 18:52
Zo školy

Autor : Kvetoslava Borošová, ZŠ Soľ

Späť na časopis

Vítame ťa v rubrike Jazykové okienko!

„Uff, zase slovenčina,“ pomyslel si si. Ale neľakaj sa a hlavne neprestávaj čítať! Ubezpečujeme ťa, že ani na okamih nebudeš mať pocit, že si na hodine slovenského jazyka. Práve naopak, zistíš, že slovenčina môže byť zábavná a navyše sa dozvieš niečo nové, zaujímavé a možno aj prekvapivé. Každý mesiac ti budeme prinášať jazykové javy, s ktorými sa takmer denne stretávaš medzi priateľmi, v rodine, na ulici, v médiách a čo je podstatné, stretávaš sa s ich nesprávnymi tvarmi. Práve preto sme tu pre teba. Práve preto čítaj a buď múdry. Pretože byť múdry, znamená byť cool.🙂

1. Euro sa skloňuje

Slovo euro bolo kodifikované do slovenského jazyka, a preto sa má skloňovať. „Mám päť euro.“ Prečo nehovoríme aj „Mám päť dolár” alebo „Mám päť libra”? Skloňovať! A to podľa vzoru mesto, nie žena (mám päť eur, nie päť eury).

2. Hanba, nie hamba

Slovo hamba v slovenčine neexistuje! Bodka. Je to hanba, keď niekto používa slovo hamba.

3. Môžeme, nie môžme

Slovo môžme v slovenčine neexistuje! Sloveso môcť vyjadruje mať schopnosť, vedieť či smieť. Časuje sa pravidelne: 1. môžem 2. môžeš 3. môže … Prečo sa potom v prvej osobe množného čísla tak často mýliš a hovoríš „môžme“? Vynechaním „e“ dochádza k použitiu nesprávnej koncovky. Samohlásku vypustíme vtedy, keď chceme v spomínanej prvej osobe množného čísla použiť rozkazovací spôsob: urobme, plačme, varme… V oznamovacom spôsobe je pred „m“ vždy samohláska: urobíme, plačeme, varíme. Sloveso môcť rozkazovací spôsob nemá. Preto jediný správny tvar je môžeme. To isté platí aj pre druhú osobu množného čísla: môžete. Mimochodom, prečo nehovoríš musme, ale musíme? 🙂 Takže oddnes už len môžeme. 🙂

4. Medzery sa pred ?! nepíšu!!!

Ďalší jav slovenského internetu. Ľudia dávajú medzery pred čiarky, otázniky a výkričníky. Prečo to len robia? Nevedia, čo s toľkým voľným p r i e s t o r o m na internete? Ak to tak z nepochopiteľných dôvodov robíš aj ty, tak teraz prestaň čítať tento článok a bež urobiť jednu vec. Vezmi najbližšiu knihu alebo noviny a zahraj sa hru „Nájdi otáznik/čiarku/výkričník”. Ak sa ti v nich podarí nájsť jedno z týchto interpunkčných znamienok, pozri sa na všetko to voľné miesto, ktoré pred ním nie je.🙂 Prestaň medzery pred týmito znamienkami používať. Žiadnamedzeraokej?

5. Vykanie

Čo na vykaní človek môže robiť nesprávne? Tak napríklad, stretli ste sa už s niečím takýmto? „Zopakoval by ste mi to, pán učiteľ?“ „Už ste tú komédiu videla, pani učiteľka?“ Pri vykaní je určitý slovesný tvar vždy v druhej osobe množného čísla. A teda správne tvary sú: „Zopakovali by ste mi to, pán učiteľ?“ „Už ste tú komédiu videli, pani učiteľka?“

VIAC ZNOVU O MESIAC!