Vianočné zvyky

01.12.2019 14:17
Kultúra a umenie

Autor : Alexander Vígh, ZŠ Dobšinského, Rimavská Sobota

Späť na časopis

Veľká Británia

Darčeky nenájdete pod stromčekom. A nenosí ich Ježiško. Darčeky sa umiestňujú do veľkých ponožiek, ktoré sú zavesené nad krbom, či pecou (kam sa umiestňujú v bytovkách, to sme nezistili). A nosí ich Santa Claus, deduško s bielou bradou a červeným oblečením. Na vianočnom stole vo Veľkej Británii nesmie chýbať pečená morka a slivkový puding.

Francúzsko

Darčeky deťom nosí Pere Noel. Ten ich najčastejšie necháva v topánkach, ktoré sú starostlivo pripravené pred kozubom.

USA

Vianočné stromčeky, adventné vence, veľa svetiel a kopa vianočných ozdôb v každej miestnosti (čo vďaka prevahe filmov USA v našich televíziách určite nie je novou informáciou). Týždeň pred Vianocami deti píšu Santa Clausovi a prezradia mu svoje tajné priania. Darčeky, ktoré Santa nosí, sa však nerozbaľujú na Štedrý večer ale až 25. decembra ráno. Na tradičnom americkom štedrovečernom stole nechýba pečená morka, zemiaková kaša, čučoriedková omáčka. Ako dezert sa obvykle podáva slivkový puding, tekvicový koláč, alebo ovocné koláčiky. Najznámejším vianočným nápojom v USA je vaječný punč.

Mexiko

Vymykajú sa z bežného rámca nášho chápania. Deti milujú vianočnú hru pinata. Pinata je papierový alebo hlinený panák, ktorý môže mať podobu zvieraťa, škriatka, či hviezdy a je naplnený cukríkmi a drobnými darčekmi. Je zavesený zo stropu a úlohou dieťaťa je zasiahnuť ho a rozbiť so zaviazanými očami. Ak sa to niektorému z detí podarí, všetky jeho poklady sa vysypú na zem a potom je len na účastníkoch hry, aby pre seba ukoristili čo najviac.

Austrália

Pre nich je v čase Vianoc leto, preto tu bežne oslávujú Vianoce piknikom na pláži. Zaujímavosť: prázdniny tam majú žiaci 6 týždňov (veď je tam leto, nie?). Aj v Austrálii majú Santa Clausa, pečú morku a majú slivkový puding rovnako ako Angličania.

Rusko

V čase našich Vianoc tam Vianoce nie sú. Podľa pravoslávneho kalendára totiž Vianoce pripadnú na neskorší dátum, a preto si Rusi aj stromčeky ozdobujú až v čase, kedy už u nás oslavujeme príchod Nového roku. Ako slovanský národ, však majú zvyky a štedrovečerný jedálny lístok najviac podobný s tým naším.