Správanie súčasnej generácie sa zhoršuje. Ľudia nemajú rešpekt pred ostatnými, sú drzí, neohľaduplní, vidia iba seba. Nedodržujú zásady slušného správania. Slušné správanie je základom spoločnosti. Zásady slušného správania sú, keď niekam prídem pozdravím sa, mám úctu k starším, učiteľom a rodičom. Snažím sa pomôcť ľuďom, ktorí to potrebujú. Niektorí to nedodržujú a správajú sa podľa vlastných pravidiel. Potom vznikajú konflikty. Žiaci by mali mať rešpekt pred učiteľmi, rešpektovať ich pokyny a plniť si svoje povinnosti. Každý by sa mal zamyslieť nad sebou a zmeniť svoje správanie k lepšiemu.
Júlia Kunová, 8.A
Niektorí žiaci v našej triede sa spávajú nevhodne. Znepríjemňujú život učiteľom, žiakom, školníkovi, upratovačkám. Takíto žiaci to robia preto, lebo chcú byť zaujímaví a chcú sa predvádzať.
Žiaci sa nemôžu normálne vzdelávať, učitelia normálne učiť a to len preto, že títo žiaci neustále narúšajú hodinu.
Ľudia by sa mali správať slušne. Mali by byť empatickí, neskákať do reči, nekradnúť. Nemali by šikanovať druhých, nadávať. Slušné správanie sa získava výchovou odmalička. To však neznamená, že si ho nemôžme osvojiť aj v dospelosti. No nie je ľahké zbaviť sa niektorých zlých zvykov vo vyššom veku. Neslušné správanie nám môže priniesť veľa problémov. Či už v škole alebo v práci. Keď porušíme pravidlá, môžeme ísť do väzenia alebo mládež do nápravno-výchovných ústavov.
Môj názor je taký, že ľudia by sa mali správať slušne, aby nemali v živote žiadne problémy.
Adam Hubač, 8.A
Podľa môjho názoru by sa mal 13 -14 - ročný žiak v škole správať podľa predpisov (školský poriadok). Do jeho slovníka by nemali patriť neslušné slová, akými hovoria neslušní ľudia. Mal by dodržiavať pravidlá, inak ho stihne trest. Trestom môže byť napríklad poznámka do žiackej knižky, pokarhanie triednym učiteľom alebo riaditeľom školy, prepisovanie školského poriadku a nakoniec až vyhodenie zo školy. Školy a neskôr aj zamestnávatelia o takýchto ľudí nemajú záujem.
Moje odporúčanie: V škole buďte slušní, nenadávajte, správajte sa ako ľudia, a potom vás učitelia, ale aj žiaci začnú brať ako civilizovaného človeka a nie ako nevychovanca, ktorý nevie, čo so sebou. Keď budete slušní vy, budú k vám slušní aj ostatní.
Keby som mohol, tak by som týchto žiakov potrestal tak, aby na to nikdy nezabudli a správali sa slušne. Mám na mysli napríklad prísnejšie opatrenia:
• riaditeľ školy (ak by mal čas) by sa prišiel pozrieť do tried, kde to najviac ´´vrie´´,
• triedy by sa počas prestávok zatvárali a žiaci by nesmeli opustiť triedu, pokiaľ im neskončí aj posledná hodina a nejdú na obed alebo domov,
• učitelia by mohli mať povolenie od rodiča daného žiaka, že ak sa dopustí priestupku, učiteľ môže použiť fyzický trest (mierny).
Tento spôsob by trval dovtedy, kým by sa žiaci nezačali správať slušne a civilizovane.
Matej Pirschel, 8.A